ІНФОРМУВАННЯ

Дата: 10.04.2024 11:39

ЩО ТАКЕ БЕЗОПЛАТНА ПРАВНИЧА ДОПОМОГА

Система надання безоплатної правничої допомоги — це мережа точок доступу до правничої допомоги по всій Україні та канали отримання правничих послуг онлайн.

Як отримати безоплатну правничу допомогу:

Чи справді правнича допомога надається безоплатно:

Так. Надання правничих послуг гарантується Законом України «Про безоплатну правничу допомогу» та повністю фінансується за кошти Державного бюджету України.

Послуги системи БПД:

Система безоплатної правничої допомоги надає первинну та вторинну правничу допомогу.

Консультації (первинна правнича допомога):

Усі громадяни України та особи, які перебувають під юрисдикцією України, можуть отримати безоплатну первинну правничу допомогу з будь-яких правових питань:

• Юристи розкажуть про ваші права, як ними скористатися та захистити, якщо їх порушують
  • Нададуть правову інформацію, консультацію чи роз’яснення з правових питань
  • Допоможуть скласти заяви, скарги, інші документи правового характеру, крім документів для звернення до суду.

Допомога зі зверненням до суду (вторинна правнича допомога):

Окремі категорії осіб, що визначені ст. 14 Закону України «Про безоплатну правничу допомогу», мають право на безоплатну вторинну правничу допомогу:

• Це представництво інтересів у судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами
  • Складення документів для звернення до суду, у т.ч. процесуальних.

Так, право на безоплатну вторинну правничу допомогу, зокрема, мають:

• внутрішньо переміщені особи
  • люди з низьким доходом
  • ветерани війни
  • члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, члени сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України
  • діти
  • постраждалі від домашнього насильства
  • потерпілі від жорстокого поводження, катування чи сексуального насильства під час воєнних дій
  • люди, які не мають документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України.

Повний перелік категорій наведено у статті 14 Закону України «Про безоплатну правничу допомогу».

Щоб отримати безоплатну вторинну правничу допомогу необхідно подати до найближчого бюро правової допомоги заяву та документи, які підтверджують належність до однієї з категорій людей, які мають право на ці послуги.

Захист у кримінальних справах

Також до вторинної правничої допомоги належить захист підозрюваних, обвинувачених у кримінальних провадженнях (залучення адвоката) і здійснюється за призначенням відповідно до статті 49 Кримінального процесуального кодексу України. Детальніше: https://legalaid.gov.ua/kliyentam/kryminalne-pravo/