с. Переяславське

 ІСТОРІЯ СЕЛА ПЕРЕЯСЛАВСЬКЕ

У назві села Переяславське позначена давня історична традиція. Ще за часів Київської Русі було прийнято називати нові, як правило, далекі поселення слов’ян в честь великих міст-метрополій. А село знаходиться на самій межі району, за 30 км від районного центру – міста Переяслав-Хмельницький, звідси і назва поселення.

Народжувалося село в перших роках ХХ століття. Саме тоді в цій місцевості було прокладено лінію залізниці Київ – Полтава (1898р.). Тому Переяславське, по суті, народжене залізницею. Перші поселенці сюди

прийшли з села Козлова, бо нова дорога проходила по землях тамтешніх селян, вони будувалися навколо залізничної станції і йшли працювати на залізницю. Саме село довго не мало назви. Називали його не інакше, як станція Переяславська. І лише в 60-роках розгледіли, що станція – є станція, а село навколо неї – то село. Обом – і селу, і станції – дали однакову назву.

Нове поселення швидко розросталось. У 1917 році тут зводиться великий млин. Ця панська власність довго слугувала людям – до середини 70-х років. Завіз зерна сюди був найбільший в окрузі. Очевидці стверджують, що селяни, щоб змолотити, простоювали в черзі по тижню.

У 1919 році у звичайній сільській хатині відкрили перший громадський заклад – початкову школу, хоча на той час в селі налічувалося тільки 22 двори. Першим директором школи в історії села став Добровольський Сергій Тимофійович. Після остаточного встановлення радянської влади в 1920 році у селі Переяславське розвивається молодіжний рух. З’явилися перші комсомольці і піонери. Але офіційно першу піонерську організацію в селі зареєстровано в 1927 році. Першим піонервожатим був Кравцов Михайло Якович.

Війна принесла розруху і понівечила життя багатьох людей. З фронту не повернулось 156 земляків. У центрі села загиблим в роки Великої Вітчизняної війни односельцям встановлено Обеліск Слави, на якому викарбовано їхні імена та Братська могила, в якій захоронено 120 воїнів, із них 35 офіцерів та 85 сержантів і солдат. За мужність і відвагу, виявлені на фронтах Великої Вітчизняної війни в боротьбі проти німецько-фашистських загарбників, 232 жителів села нагороджено орденами й медалями. Біля

станції Переяславська партизани загону, яким командував Герой Радянського Союзу О.В. Тканко, пустили під укіс два військові ешелони ворога.Втім, вигідне розміщення поселення сприяло його розвитку у післявоєнний період. На кінець 40-х років 20 ст. вже працював сінозаготівельний пункт, заготзерно і був свій колгосп «3-тя п’ятирічка». Сільська рада відновила свою діяльність 22 вересня 1943 року та знаходилась у пристосованих приміщеннях аж до 1989 р. коли побудували окреме адміністративне приміщення.

Сільськими головами були Кийко Наталія Андріївна, Кириленко Валентина Василівна, Коломієць Іван Панасович, Кривенко Михайло Дмитрович, Запорожець Павло Олександрович. В даний час працює Ємельяненко Михайло Романович.

Коли в 1974 році тут здали в експлуатацію величезний комплекс експериментального комбінату хлібопродуктів, село не тільки розширилося за рахунок нових поселенців працівників, а й надовго отримало хорошого економічного покровителя - Групу компаній "Нива Переяславщини". Через брак орної землі село Переяславське і до сьогодні є центром саме промислового виробництва.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь