с.Соснова
ІСТОРІЯ СЕЛА СОСНОВА
Село Соснова розташоване на правому березі р. Супою ( права притока Дніпра), за
Найближчі села до Соснови: Панфили, Ничипорівка , Трубівщина, Фарбоване, Дениси, Помоклі, Соснівка, Сомкова Долина.
У адміністративному плані Соснова з 24 грудня 2017 року входить до
Студениківської сільської ради Переяслав- Хмельницького району Київської
області.
Про історію походження села існують перекази старожилів: польський магнат Жолкевський, будучи Переяславським старостою, силою відбирав у козаків міста промисли, родючі землі і дарував їх польській шляхті. Протестуючи проти дальшого наступу поляків на права козаків на початку ХУ11 століття, частина козаків покинула Переяслав і поселилася жити в дрімучих соснових лісах над річкою Супій, за
Так на початку ХVII століття виник козацький хутір Соснова. Перші жителі Соснови поселились в хуторищі “Кут” і займалися рибальством та полюванням на дичину, якої в лісах і очеретах заплави річки Супій було дуже багато. А згодом мешканці хутора стали займатися землеробством і скотарством. Чарівна природа Соснови славилася родючими грунтами, густими мішаними лісами, в яких водились лосі, вовки, лисиці, дикі свині. А на безкраїх полях - дикі качки, куропатки.
Історія Соснови пов’язана з Національно-визвольною війною українського народу 1648-1654рр. проти Речі Посполитої. У роки війни село входило до складу Переяславського полку Яготинської сотні. Його населення активно приймало участь у визвольній війні. Особливо відзначились в складі Переяславського полку у травні 1652 р. в розгромі польсько-шляхетських військ під Батогом. Козаки Соснови воювали під командуванням сотника Сомка, якому належав хутір Сомкова-Долина за 7км від Соснови/.
Лихо, злидні були вічними супутниками селян, а земля, яку вони обробляли, належала поміщикам, їм належало 72% всієї землі. На початку ХХ ст. великими землевласниками були: Бодягін, Безверхий, Орфані Яків, Ошкало Василь, Задорожній, Дуда Онопрій, Марченко Іван. Їх землі обробляли наймані робочі руки .
Основними культурними центрами були церква і дві корчми.
У останній чверті Х1Х ст. в селі діяла церковно-приходська школа з трирічним строком навчання. Школу відвідувало 13 учнів, а пізніше 25-30. У школі вивчали Псалтир і арифметику. Школа мала вигляд селянської хати, в якій замість парт стояли столи і ослони, на яких сиділи учні. Викладав у школі дяк Євсейський. Учні навчалися лише 5 місяців, а решту – пасли худобу. За три роки навчання учні ледве навчалися читати і писати.
У селі не було достатньо медичного обслуговування. Населення Соснови не одержувало необхідної медичної допомоги. Ось чому епідемія холери, яка спалахнула в 1900 році, забрала сотні жителів селян .
Початок ХХ ст. / особливо / 1905-1907 роки / ознаменувався широким розгортанням селянського руху на поділ поміщицьких і земель сільських багатіїв .На боротьбу селян уряд відповів репресіями .
У роки Першої Світової війни 1914-1918 роки більшість чоловіків було забрано на війну. Село стало пусткою. Велика частина землі не засівалася. Тяжкими для соснівчан були 1917-1920 роки. Події громадянської війни торкнулися і наших земляків. Після закінчення першим головою сільської ради було обрано Чорнобай Данила Радіоновича. В 1918 році в селі був організований комнезам. Його головою став Кайдун Степан.
Через деякий час в селі вже діяла чотирирічна школа, організований колгосп. Його організаторами стали: Самоїд Я.М., Малишко С.О., Любченко О.,Золотуха І., На 1928 рік до СОЗу входило 60 дворів. Його головою став Малишко С.О. .В 1930 році було організовано 2 колгоспи “Нове життя” і “Незаможне”. В 1932 р. вони об’єдналися в один під назвою “ Нове життя”. Головою колгоспу було обрано Золотуху Г.І. Вперше на колгоспні землі вийшов трактор. У колгоспі розвивалося городництво, садівництво, тваринництво. Великих успіхів добились у вирощуванні породистих коней .
Найжорстокішим злочином комуністичного режиму проти українського народу був голодомор 1932-1933 р. р. Ця спланована дія проти українського селянства повинна була зруйнувати незалежні господарства, унеможливити протистояння радянській владі.
Станом на 1929 рік в селі Соснова було 525 дворів, де проживало 2537 мешканців. Про велику кількість жертв штучного голодомору свідчать вцілілі документи. Село втратило третину своїх жителів, голодною смертю загинуло 700 чоловік, поіменно встановлено 437 жителів.
На сільському кладовищі в 1993 році за рішенням виконкому сільської ради встановлено дерев’яний хрест.
Наше село так, як і вся Україна, було окуповане німецько-фашистськими загарбниками.
Окупанти впроваджували свої порядки: заставляли працювати на рейх, карали за найменшу провину, молодь відправляли до Німеччини .
194 жителі села не повернулися в село з боїв. 24 жовтня 1941 року було розстріляно 11 активістів.
На місці розстрілу в 2001 році було встановлено пам’ятний знак.
В селі працює ПП “ Соснова “, яке створено на базі КСП імені Леніна в 2009 році.
28 жовтня 1997 року соснівчани обрали головою свого сільськогосподарського підприємства Юрія Івановича Павлушка. До цього він 7 років працював сільським головою у селі Сомкова Долина Переяслав-Хмельницького району.
Господарство спеціалізується на зерновому напрямі виробництва з розвинутим тваринництвом / реалізує молоко і м’ясо / .
За рахунок приватного підприємства «Соснова» проводяться свята, народні гуляння.
Транспортне обслуговування жителів села здійснюється суб”єктами підприємницької діяльності по маршрутам з м. Переяслав - Хмельницький , м. Яготин , м. Київ .
Населений пункт газифікований, дороги з твердим покриттям.
В 1989 році в селі було споруджено нове приміщення школи. Школа в 2019 році відсвяткувала своє 30-річчя. В Соснівському НВО „ЗЗСО 1-111 ст. – ЗДО „ навчається 78 осіб, дитячий садок відвідує 22 особи .
В школі працює 19 вчителів, з них 3 мають звання „Старший вчитель”, вищу категорію мають 14 вчителів; 16 осіб обслуговуючого персоналу .
Славиться Соснівське НВО „ЗОШ 1-111 ст. – ДНЗ” славними людьми, які своєю працею роками дають дітям науку і путівку у велике невідоме для всіх добре, щасливе життя .
В селі знаходиться сімейно-медична амбулаторія в якій працює терапевт, стоматолог, фельдшер - акушер, фельдшер, санітарка .
У Соснові діє єдиний в районі сільський історичний музей філіал Київського обласного музею, який налічує більше 4 тисяч експонатів. Створив його місцевий аматор Дмитро Іщенко, який цій справі присвятив двадцять вісім років життя. В 2015 році вдячні соснівчани вшанували пам'ять медичному працівнику Москаленко Ганні Іванівні меморіальною дошкою за безвідмовну працю, прекрасного медика, чуйну, добру людину.
У Соснові знайшли другу Батьківщину переселенці з Чорнобильської зони, для них побудовано 70 будинків.
Уже сім років ми живемо у стані війни. Там на Донецьких, Луганських землях точаться бої, гинуть сини України, за її незалежність і суверенність. У горнилі війни загартувалися наші односельці Микола Колядич , Олександр Степанченко, Максим Сестро-Животовський .
В 2003 році збудована церква Святого великомученика в честь Димитрія Солунського . На всі свята в церкві проводиться богослужіння.